Új Magyarország Vidékfejlesztési Program EU Home

Elfogadta a Vidékfejlesztési Programot az Európai Bizottság

Rövid link: http://dunamellekleader.hu/hun/s_!news/i__2/i__291 | Feltöltés időpontja: 2015. augusztus 17. 13:53
2015. augusztus 10-én hivatalosan is elfogadta a magyar Vidékfejlesztési Programot (VP) az Európai Bizottság. A 2014-2020 közötti hétéves időszakban így mintegy 1300 milliárd forint fejlesztési forrás áll az ország rendelkezésére. A VP legfontosabb célja a vidéki munkahelyek megőrzése és új munkahelyek teremtése. A legfontosabb prioritások között szerepel a tudás és innováció, a versenyképesség és életképesség, az erőforrás-hatékonyság és a társadalmi befogadás előmozdítása a vidéki térségekben.


A VP legnagyobb eredménye, hogy a nagygazdaságok helyett a kis és közepes vállalkozások, családi gazdaságok kiemelt fejlesztését helyezi a középpontba. Ezzel történelmi lépést tett a magyar kormány az agrár-társadalompolitikában, hiszen a beruházási források 80 százalékát az új időszakban már ezek a vállalkozások fogják kapni, megtörve ezzel a nagyüzemek támogatás-koncentrációját. A program középpontjában éppen ezért a jelentős foglalkoztatási potenciállal rendelkező mikro-, kis- és középvállalkozások, családi gazdaságok fejlesztése áll, mégpedig a munkaigényes ágazatok, különösképpen az állattenyésztés, a kertészet, valamint az élelmiszer-feldolgozás kiemelt támogatásával.
A tárgyi eszköz beruházásra fordítható összeg 458 Mrd forint, ez a teljes forrás 37%-át teszi ki. Beruházás címszó alatt lehetőség lesz pályázni mezőgazdasági üzemek összteljesítményének és fenntarthatóságának növelésére, mezőgazdasági termékek feldolgozását, forgalmazását és/vagy kifejlesztését célzó fejlesztések megvalósítására, de a Rövid Élelmiszer Láncok (REL) kialakítása és az agrár-környezetvédelem is kiemelt támogatáshoz juthat.
Az alapvető szolgáltatások és a falvak megújítása a vidéki térségekben címszó alatt lehetőség nyílik a kisebb települések infrastrukturális fejlesztéseinek finanszírozására, a helyi szabadidős és kulturális létesítmények korszerűsítésére is. Ezekre összesen 73 Mrd forint áll rendelkezésre az új hét éves ciklus alatt.
A VP nagy hangsúlyt, mintegy 15 Mrd forintot fordít azokra az együttműködési projektekre, melyek az éghajlatváltozás mérséklése, a kis gazdasági szereplők együttműködése, a közös piacra jutás vagy a szolidáris gazdálkodás céljából jönnek létre.
A kormány továbbra is jelentős forrásokkal – mintegy 79,5 Mrd Ft-tal – támogatja a fiatal gazdák indulását és megerősödését, és ezzel a generációváltást a mezőgazdaságban.
A következő időszakban a LEADER programra a teljes forrás 5 százaléka jut, ezzel biztosítható a LEADER program országos lefedettsége. A LEADER típusú fejlesztésekre országosan 57 Mrd forintot különít el a Program. A LEADER stratégiai célok között szerepelhetnek a gazdasági aktivitás mikro-szintjének fenntartását, a lakosság humán közszolgáltatásokhoz való hozzájutását, illetve azok elérésének előmozdítását, a vidéki térség, mint vállalkozási tér, lakóhely és turisztikai célpont fejlesztését, a helyi közösségek aktivitásának, felelősségvállalásának és együttműködési készségeinek erősítését célzó elképzelések. A LEADER céloknak lehetőség szerint illeszkedniük kell a többi Operatív Program intézkedéseihez is (EFOP, TOP, GINOP, KEHOP).
A Vidékfejlesztési Program végleges változata az alábbi internetes címen érhető el.
http://palyazat.gov.hu/az_europai_bizottsag_altal_elfogadott_operativ_programok_2014_20